Wskazówki do wykonania domku dla owadów
W internecie można znaleźć różne instrukcje do budowy domków dla owadów. Poniżej kilka wskazówek dotyczących wypełnienia (tzn. właściwego materiału gniazdowego):
- drewniane klocki z nawierconymi otworami
- wysuszona trzcina, pocięta na odcinki ok. 15-20 cm
- wysuszone łodygi rdestowca (inwazyjny gatunek, rosnący czasami np. nad brzegami wód), pocięte podobnie jak trzcina
- łodygi innych roślin, które są puste w środku
- niektóre pszczoły chętnie gnieżdżą się w blokach glinianych z ponakłuwanymi otworami
- dodatkowo, można dodać trochę szyszek, słomy, suchych liści – już nie jako gniazda dla pszczół, ale jako schronienie i miejsce zimowania np. dla biedronek czy skorków
Średnice otworów gniazdowych oczywiście chodzi o wewnętrzną średnicę) powinny być zróżnicowane, od nawet 2 mm do ok. 1 cm (jeśli się zdarzą jakieś grubsze, to też można dołożyć, ale powyżej 1 cm już raczej nie będą chętnie zamieszkiwane). Przykładowo dla murarki, jednej z najpospolitszych pszczół samotnic, optymalna średnica to ok. 4-8 mm, ale chcemy, żeby w domku mogły zamieszkać również inne gatunki.
Gniazda powinny z jednej strony być ślepe – czyli bloki drewniane nie przewiercone na wylot, a rurki trzcinowe czy rdestowcowe z kolankiem (na końcu, bądź pośrodku, jeśli domek miałby być dwustronny).
Przód domku powinien być zabezpieczony siatką, tak żeby owady mogły spokojnie przelecieć, ale by uniemożliwić zniszczenie gniazd ptakom (np dzięciołom, sikorom). Warto zrobić to tak, żeby dało się taką siatkę zdjąć i założyć z powrotem bez konieczności demontażu całej konstrukcji, np. żeby wymienić część rurek na świeże.
Jeśli to możliwe, to hotel powinien mieć wystawę południowo-wschodnią, żeby słońce z rana nagrzewało wejścia do gniazd. Gniazda nie powinny zaczynać się tuż nad ziemią, tylko np. 0,5 metra od podłoża.
Zobacz także:
Przykładowa instrukcja budowy domku dla dzikich pszczół